İŞİM KÜMELENMESİ ABD HEYETİ

08.09.2015, 00:00'de eklendi

T.C. Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında Amerika Birleşik Devletlerine ticari işbirliği temaslarını içeren bir ziyaret gerçekleştirdi.

2007 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren 115 üyeli OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM)  yürütmekte olduğu T.C. Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında Amerika Birleşik Devletlerine ticari işbirliği temaslarını içeren bir ziyaret gerçekleştirdi. UR-GE projesine dahil 23 firmanın toplam 40 temsilcisinden oluşan ABD heyetinin; Şikago, Las Vegas ve Los Angeles şehirlerinde gerçekleşen ziyaretleri T.C. Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Sn. M. Emrah SAZAK’ın da desteğiyle verimli ve anlamlı işbirliklerinin ilk adımını oluşturdu.

3 yıldır yürütülmekte olan Ekonomi Bakanlığı İŞİM Kümesi UR-GE Projesi kapsamında daha önce Rusya-Moskova CTT 13. Uluslar arası İnşaat Makine, Ekipman ve Teknolojileri İhtisas Fuarı, Almanya - Münih BAUMA ALMANYA30.Uluslararası İnşaat Makineleri, İnşaat Malzemesi Makineleri, İnşaat Araçları ve Madencilik Makineleri İhtisas Fuarı,Güney Afrika –Johannesburg BAUMA AFRİKA 2. Uluslararası İnşaat Ekipman, Maden Makineleri,  İş Makineleri ve Yapı Teknolojileri Fuarları paralelinde eşleştirme ve iş geliştirme ticari çalışmaları yapan küme, projenin dördüncü ve son yurtdışı pazarlama faaliyetini hedef pazar analizleri ve firma talepleri doğrultusunda ABD pazarında gerçekleştirdi. 2-9 Mart tarihlerinde gerçekleşen program kapsamında sırasıyla CNH ve CATERPILLAR fabrika ziyaretleri ve Salın alma Yetkilileri ile Görüşmeler, CONEXPO’14 Uluslararası İş ve İnşaat Makineleri Fuarı katılımı ve İkili İş Görüşmeleri ile başkonsolosluk ve ataşelik görüşmeleri yer aldı.

İŞİM Kümesi Ticari Heyeti; UR-GE Projeleri firmaları ziyaretlerinin 1. Gününde Illinois eyaleti Şikago şehrinde tesisleri bulunan İş Makineleri üretim ve pazarının önemli bir bölümünü tutan ve sektör gündemini belirleyen CNH ve CATERPILLAR’ın üretim tesislerini KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Sn. M. Emrah SAZAK ve Şikago Başkonsolosumuz Sn. Fatih YILDIZ ile birlikte ziyaret etti. İŞİM Kümesi Koordinatörü Fevzi Gökalp ve UR-GE Projesi Yöneticisi Esma AKYÜZ ’ün organizasyonunda yapılan ziyaretlerin ilki ziyaret olan CNH fabrikası test, tasarım ve prototip üzerine özelleşmişti. Fabrika gezisi sırasında CNH’ın CASE ve New Holland markalı ürünleri hakkında bilgi alınarak fabrika ziyareti, Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) odasında son buldu. Virtual Reality odasında mühendislik birimlerinden gelen yeni tasarımlar 3D ortamda simüle edilerek kişi ürünün içine sanal ortamda girerek tüm bakım onarım ve eğitim konularında kolaylıkla ve maliyetsiz çözüm bulabiliyor. Fabrika gezisi sonunda UR-GE projesi firmalarımız CNH’ın 38 Satın Alma Müdürü ile bir araya geldi. Ürünlerini ilgili kişilere direkt tanıtma fırsatı bulan firmalar bu ziyaretten oldukça memnun ayrıldılar.

CNH ziyaretini CATERPILLAR üretim tesisi ziyareti izledi. CATERPILLAR’ın pek çok ürün grubunu üretim hattında gözlemleme imkânı bulan proje firmalarımız, ürünlerin yanında CATERPILLAR’ın üretim sistem ve disiplini hakkında da oldukça faydalı gözlemlerde bulundular. CATERPILLAR Üretim teknolojilerini bizzat görme şansı yakalayan firmalarımız, bu ziyaret sayesinde kendi üretim tesislerinde iyileştirmeye gidecek pek çok fikir edindiklerini dile getirdiler. Fabrika ziyaretinin ardından CATERPILLAR Yetkilileri tarafından heyetimize ayrılmış bir salonda firmalarımıza CATERPILLAR’ın Tedarikçi Sistemi hakkında ayrıntılı bilgilendirmeler yapıldı.  CATERPILLAR VE CNH Firmalarının Ziyaretlerimiz süresince her iki fabrika girişinde Türk Bayrağını göndere çekip dalgalandırmaları heyetimizi çok memnun etti.

CNH ve CATERPILLAR ve CON EXPO Fuar Ziyareti Sonuçları;

İŞİM Kümesi üye firmalarının önemli bir bölümü bu iki sektör devinin potansiyel tedarikçisi niteliğinde olup, her iki firmanın da içinde olmak için dünyanın bir çok ülkesinden KOBİ’lerin yarıştığı “Tedarikçi Ağına” dahil olma fırsatını önemsemektedirler. Firmaların bireysel çabalarla değil kümenin işbirliği sayesinde heyet olarak başvuruları her iki firma açısından da dikkate değer bulunmuş ve tesislerin ziyaret kapısı bu sayede açılmıştır. Özellikle ziyaretlerin yanında; satın alma birimlerinin İŞİM Kümesi firmalarını “Tedarikçi Kriter ve Beklentiler” açısından detaylı olarak bilgilendirmesi ve ardından 38 satın alma yetkilisiyle yapılan ikili iş görüşmeleri sürdürülebilir tedarikçilik ilişkilerinin kurulması açısından son derece somut ve önemli bir ilk adım niteliğindedir. İŞİM Kümesi firmaları yaptıkları birebir görüşmeler neticesinde teklif verme aşamasına geldiklerini belirttiler.

Bir başka önemli kazanım ise; küme üyesi firmaların üretim tesislerini gezerken sektörün üretimdeki geldiği en üst teknik ve teknolojiyi bizzat gözlemleme imkanı bulmaları oldu. Tasarım teknolojisinin geldiği şaşırtıcı noktayı ifade eden ziyaretçi firmalar bunun yanı sıra üretim planlamasının son derece detaylı yapıldığını ve şirket başarısındaki yerini de ifade ettiler.

İŞİM firmasının bu iki sektör deviyle ilişkileri firmaların bireysel takiplerinin yanı sıra İŞİM kümesi kanalıyla organize edilecek olan karşılıklı ziyaret ve etkinliklerle (alım heyeti, eşleştirme faaliyeti, ortak gelişim programları vs.) geliştirilecek.

İŞİM Kümesi üyesi firmalarımız Con Expo Fuarında toplam 372 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdiler.

İŞİM Kümesi UR-GE projesi firmaları ziyaretlerinin 2. Gününde Şikago Ticaret Ataşemiz Sn. Sevtap  Akgüloğlu’nu makamında ziyaret ederek pazara giriş stratejileri hakkında önemli bilgiler aldı. Ardından Şikago Başkonsolosumuz Sn. Fatih Yıldız heyetimiz için Başkonsoloslukta resepsiyon verdi. Sn. Başkonsolosumuzun ev sahipliği yaptığı resepsiyon da firmalarımıza Ticaret Ataşeliğimiz tarafından yapılan bir sunumla pazar hakkında detaylı bilgi verilirken Orta Batı Amerika’nın başta makine imalatı ve ithalatındaki önemi vurgulandı. Firmalarımızın bir arada güçbirliği içinde yaptığı ziyaretlerin  ise kendilerini, motive ettiği ve daha verimli sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Chicago da heyetimiz için çok verimli geçen tesis ziyaretleri ve satın almacılar ile yapılan görüşmelerden sonra heyetimizin ikinci durağı olan Nevada eyaletine bağlı Las Vegas şehrine geçildi. ABD Yurt dışı Pazarlama Faaliyetimizin ikinci durağı olan Las Vegas’ta ilk gösterimi 1909 yılında yapılan ve her 3 yılda bir tekrarlanan Amerika’nın en büyük ve en eski iş ve inşaat makineleri fuarı  CONEXPO-CON AGG, 241.000 m² alana sahip olan Las Vegas Convention Center da gerçekleştirildi.

CONEXPO Fuarına ziyaretçi olarak katılan İŞİM Kümesi üyesi firmalarımız, bu fuarda toplam 372 ikili iş görüşmesine imza attılar. 2400 resmi katılımcı ve 125.000’in üzerinde ziyaretçiyi 5 gün boyunca ağırlayan Con Expo fuarı 3 gün boyunca heyetimiz tarafından ziyaret edildi ve fuarın Kuzey Amerika’daki firmaların ürün ve teknolojilerini incelemek için iyi bir fırsat olduğunu belirten firmalarımız, bu imkânlardan ciddi ölçüde faydalandılar. UR-GE Projelerimiz kapsamında programa katılan firmalarımız, 3 gün boyunca İŞİM Kümesi ve ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı işbirliğiyle çok sayıda B2B iş görüşmelerine imza attılar. Fuarın 3. günü akşamı Luxor Hotel Salonunda San Francisco Ticaret Ataşemiz Sn. Murat Gören’in, sektörün farklı işbirliği kuruluşlarının temsilcilerinin ve bölgenin önemli dernek başkanlarının de katıldığı İŞİM Kümesi Networking Buluşmasında bir araya gelerek İŞİM Kümesi Tanıtımı ve Pazar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Heyetimizin bir küme organizasyonu içinde yer alarak Ekonomi Bakanlığı ile birlikte ziyareti gerçekleştiriyor olması fuar ziyaretçileri ve  fuar yönetiminin de dikkatini çekti ve heyetle ilgili İŞİM Kümesi ile bir röportaj gerçekleştirdiler.

ABD Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetlerinin son gününde Los Angeles’a geçen 40 kişilik ticaret heyetimiz Los Angeles Ticaret Ataşemiz Sn. Gürkan SÜZER tarafından makamında ağırlandı. Sn. Süzer’in Los Angeles bölgesi ve pazardaki fırsatlar hakkında yaptığı bilgilendirmeler firmalarımıza bölgenin dinamikleri hakkında ciddi bilgiler verdi. Los Angeles Ticaret Ataşeliği salonunda gerçekleşen bu ziyaretimize KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı M. Emrah SAZAK’ın gelenekselleştirdiği UR-GE Projesi Faaliyet Değerlendirme Toplantısı ile devam edildi. Bu değerlendirme toplantısında firmalarımız da görüş ve fikirlerini dile getirerek oldukça verimli sonuçlara ulaşıldı. T.C. Ekonomi Bakanlığı ve işbirliği kuruluşu OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümesi ile birlikte bu sonuçlar için somut adımlar atmaya karar verdiler.

FİRMA GÖRÜŞLERİ;

Başayar Makine - Osman Başayar

Öncelikle bizlere vermiş oldukları destekten dolayı  Ekonomi Bakanlığı’na, Çankaya Üniversitesine, Ostim Yönetimine ve İŞİM Kümesi yetkililerine çok teşekkür ederim.  Her şeyden önce bu ziyaretler vesilesi ile eksiklerimizi gördük ve nerede ne yapacağımızı çok iyi bir şekilde öğrendik. Gerçekten çok başarılı bir organizasyon oldu ve bunu kesinlikle devam ettirmemiz gerektiğine inanıyorum.
 

Hidrosil – Erdal Burak

Amerika’ya gerçekleştirilen gezinin firmamız açısından çok yararlı olduğunu düşünmekteyiz. Bu gezi sayesinde hem İŞİM Kümesindeki firmaların birbirini daha iyi tanıması sağlanmış olup; hem de uluslararası alanda çalışabileceğimiz firmaları, onların ihtiyaçlarını daha iyi analiz etmemiz, gerçekçi ve akılcı çözümler üretebilmemiz için elimize önemli bir fırsat geçtiğini düşünmekteyiz.

Fuar esnasında ve yapılan gezilerde tanışmış olduğumuz firmalara çözüm ortağı olabileceğimizi düşünmekteyiz. Türkiye’ye döndükten sonra da firmalarla görüşmelerimiz devam etmiş olup teklif aşamasına geçmenin haklı gururunu yaşamaktayız.

İŞİM Kümesinin düzenlemiş olduğu bu etkinliğin görüşmelerimizin somut adımlara dönüşmesi için yeterli bir adım olduğunu düşünüyor ve bizlere böyle bir fırsat sunduğu için İŞİM Kümesine teşekkürü bir borç biliyoruz.

Hidroan ve Karba - Musa Ertunç

Hidroan ve Karba firması olarak UR-GE projesi kapsamında gerçekleştirmiş olduğumuz Amerika seyahatinde CNH ve CATERPILLAR firmalarına ziyaretlerde bulunduk. Bu firmalarda yaptığımız toplantılar bize aslında istedikleri şartları rahatlıkla sağlayabileceğimizi göstermiştir. Ayrıca bu toplantıların, kendimizi daha çok geliştirmek adına, eksiklerimizi de bize gösterdiğinden,  oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu proje vesilesi ile onlarla güven duyacakları bir ortamda iş görüşmeleri geçekleştirme fırsatı yakaladık.  Fuarlarda ise pek çok potansiyel müşteri ile görüşmeler gerçekleştirdik. İleride oluşabilecek iş fırsatları konusunda oldukça umutluyuz. İşim kümesine bu gibi bir organizasyonu düzenlediği için teşekkür ederiz.

Karke Makine- Yıldıray Erzurum

Öncelikle ABD ziyaretti yöneticilerimiz ve firmamızın piyasa hakkında analizi açısında iyi oldu ve ABD piyasasına ürün satmanın çok zor olmadığı konusunda inancımız tamdır ve ciddi görüşmelerimiz başlamıştır. CNH firması ile ziyaretimiz sonrasında yeni bir dizayn hakkında ciddi manada görüşmelerimiz devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı ve İŞİM Kümesine desteklerinden ötürü firmamızın yurt dışı çalışmaları hız kazanmış olup bu projelerin firmalarımıza ve ülke ekonomisine katkıları en kısa sürede somut olarak başlayacağına inanıyoruz.

Özkara Hidrolik – Yeliz Özkaraoğlu

Firmamız için bu programda öncelikli hedef, Amerikan pazarını tanımak ve sektörümüzdeki gelişmelerin Amerikan pazarındaki etkilerini görmekti. Bu bağlamda hedefimize ulaştığımızı söyleyebiliriz. Ziyaretimiz sırasında Caterpillar fabrikasında ve CNH test merkezinde yapılan uygulamaların daha küçük boyutlarda firmamızda nasıl uygulayabileceğimize dair fikirler edindik. Satın alma grupları ile yaptığımız görüşmeler ise bu tarz uluslararası firmalarla çalışabilmek için yapmamız gereken yenilikler konusunda yardımcı oldu. Fuarda yapmış olduğumuz görüşmeler ise mal satmadan çok ortak çalışmaya yönelikti. Bu bağlamda kurduğumuz kontaklarla ufak ufak çalışmaya başladık hatta bu hafta bir firma ziyaretimize geldi.

PİMMAKSAN – MURAT DEMİREL

Özellikle gerçekleştirilen fabrika ziyaretlerinin hepimizin algısını değiştiridiğini ve kendimizi kıyaslayabilmemiz ve iyileştirebilmemiz için önemli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca fuar ziyareti de gerçekten faydalı oldu. Pimmaksan olarak önümüzdeki en büyük engel olan fiziki şartlarımızı iyileştirdiğimiz için şu an bu firmalarla çalışabilmemiz için gerekli altyapının oluştuğunu düşünüyoruz.

İlgili Fotoğraflar

Diğer Haberler