Sudan’dan Yerli Para Teklifi

23.03.2018, 14:52'de eklendi

Sudan Kızıldeniz Eyaleti Valisi Ali Hamid, Port Sudan şehrinde planladıkları 2 sanayi bölgesinde sadece Sudan parası ve Türk Lirası kullanılabileceğini belirtti.

Temel ihtiyaçlarını üretmek ve ihraç etmek için girişimlerden bulunan Sudan, Port Sudan şehrinde iki adet sanayi bölgesi kurmayı planlıyor. Bu kapsamda, Sudan Kızıldeniz Eyaleti Valisi Ali Hamid, Sudan Ankara Büyükelçisi Dr. Yousif Elkordofani ve Müsteşar Mohamed Ibrahim Mohamed Elbahi, sanayi bölgeleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere OSTİM’i ziyaret etti.

Kendilerini Türkiye’ye çok yakın hissettiklerini dile getiren Vali Ali Hamid, “Türk kardeşlerimizle karşılaştığımızda kendimizi aileden gibi hissediyoruz. Şu an Sudan’daymışım gibi hissediyorum.” dedi.

Sudan’ın stratejik önemine dikkat çeken Vali, “Afrika haritasını düşünürseniz Sudan dünyanın kalbi. Bu bölgeden dünya ticaretinin yüzde 70’i geçiyor. Bu potansiyelden Sudan olarak yararlanmak istiyoruz. Sudan’ın diğer Afrika ülkeleriyle gümrüksüz ticaret imkanı var. Ayrıca Türkiye’de gündeme gelen Sevakin Adası da bölgemizde.” değerlendirmesini yaptı. 

“OSTİM’in tecrübesinden yararlanalım”
Port Sudan şehrinde 2 adet sanayi bölgesi planladıklarını anlatan Sudan’lı devlet adamı, sözlerini şöyle sürdürdü: “OSTİM’in sanayi bölgesi kurma tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Port Sudan şehrimizin bir buçuk milyon nüfusu var. İnsan kaynağı açısından zengin bir şehir. Burada kurulacak bölgelerde sadece Sudan parası ve Türk Lirası kullanabiliriz. Biz tekstil dahil pek çok ürünü ithal ediyoruz. Bunları kendi bünyemizde üretip ihraç etmek istiyoruz.”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Sudan ile ilişkilerin geliştirilmesi noktasında uzun zamandan beri temaslarının sürdüğüne dikkat çekti. Aydın, “Sudan’ı gönlümüzde ayrı bir yeri var. Sanayi bölgeleriyle ilgili talepte bulunmanız halinde tecrübelerimizi severek sizinle paylaşmaya hazırız.” dedi.

Sudan heyeti OSTİM temaslarının ardından bölgedeki işletmeleri ziyaret ederek, üretim süreçleri ve ürünleri yerinde inceledi.

İlgili Fotoğraflar

Diğer Haberler