Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde Küme Tanıtımları

05.12.2015, 00:00'de eklendi

Ostim'de yer alan kümelerin koordinatörleri Türk Hava Kurumu Üniversitesi öğrencilerine kümelerin tanıtımını yaptı.

Ostim'de yer alan kümelerin koordinatörleri Türk Hava Kurumu Üniversitesi öğrencilerine kümelerin tanıtımını yaptı.

Türkiye’de kümelenme çalışmalarının öncülerinden olan OSTİM, başarıyla sürdürdüğü faaliyetlerini Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde anlattı.

OSTİM bünyesinde yer alan İş ve İnşaat Makinaları, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Savunma ve Havacılık, Medikal ve Kauçuk kümelerinin temsilcileri Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde küme çalışmalarını tanıttı. Üniversitenin Hayati Yazıcı Fakülteler Binası’nda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Bülent Çil, Pınar Yalman, Ufuk Güvendiren, Cengiz Yapıcı, Ayhan Karabulut ve Cenk Çınarbaş katıldı. Mühendislik ve İşletme Fakültesi öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği konferansın dinleyicileri arasında İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yülek ile öğretim görevlileri de yer aldı.

Küme temsilcileri sunumlarında; kümelenme kavramı, dünyada ve ülkemizdeki modeller, değer zincirindeki firmalar ile işbirliği kuruluşları ve devam eden projeleri hakkında bilgiler verildi, firmaların belirli bir kümelenmenin parçaları olmalarının bilgiye, teknolojiye erişimi kolaylaştırdığı, diğer kurumlar ile ilişki kurmalarının mümkün olduğu ve kendi aralarında yatay ve dikey yönlü bağlantılar kurabildikleri belirtildi.

Sektörel analizlerin de paylaşıldığı programda küme çalışmalarının odak noktasında yerli üretim olduğu mesajı verildi. Kümelerin bölgelerin ekonomik kalkınma ve istihdam çabalarındaki rolünden de bahsedilen programın son kısmında kariyer seçiminde ve iş başvurularında dikkat edilmesi gereken konular sıralandı.

Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Cenk Çınarbaş, Küme hedeflerini ve vizyonunu anlattığı konuşmasında Kauçuk Teknolojileri Kümesi'nin öncelikli hedefinin katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.

İlgili Fotoğraflar

Diğer Haberler