Uyuşmazlıklarda Etkili Çözüm: Arabuluculuk

12.04.2018, 17:31'de eklendi

İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarla, ticari uyuşmazlıklarda yeni çözüm yolu, arabuluculuk.

Sistem, 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girdi. İşçi ve işveren uyuşmazlıklarında, arabulucuya başvurmadan mahkemeye gidilemiyor.

OSTİM ve Destek Arabuluculuk ve Müzakere Merkezi tarafından düzenlenen bilgilendirme seminerinde işçi, işveren ve ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk sistemi anlatıldı.

Seminerde; Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi Başkanı Seracettin Göktaş, Destek Arabuluculuk ve Müzakere Merkezi’nden Av. Ali Aydın, OSTİM’li işçi ve işverenlere uygulamaya ilişkin bilgiler verdi.

Programın açılışında konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Orhan Aydın, işçi, işveren uyuşmazlıklarının motivasyonu düşürdüğüne dikkat çekti. Aydın, “İş barışını sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

“Sosyal barışa hizmet ediyor”
Yargıtay 22. Hukuk Dairesi Başkanı Seracettin Göktaş, arabuluculuk sisteminin avantajlarına ilişkin şunları paylaştı: “Mahkemeye göre en büyük avantajı sosyal barışa hizmet etmesidir. Arabuluculuk, dava yoluna göre; daha hızlıdır. Daha ekonomiktir. Esnek bir süreçtir. Tarafların ihtiyaçlarına ve menfaatlerine dikkat çeker.

Taraflar arasındaki ilişkilerin korunmasını ve sürdürülmesini sağlar. Kontrol tamamen tarafların elindedir. Kazanan ve kaybeden yoktur. Düşük maliyetle ve hızlı bir biçimde iyi sonuçlar elde edilen bir süreç olması sebebiyle, taraflar mahkeme kararına nispeten daha fazla uyum gösterme eğilimindedir.”

“İki tarafında kazanacağı fırsat vardır”
Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, dünyada ticari arabuluculuğun öne çıktığını vurguladı. Arabuluculuk sisteminde ticari sırların gizliliğinin esas olduğunu anlatan Öztatar, “Arabuluculuk sürecinde gizliliği ihlal etmenin 6 ay hapis cezası var. Arabuluculukta anlaşılan hususlarda dava açılamaz. Dava yoluyla bin günde çözülebilecek sorunlar arabuluculuk sistemiyle 1 günde çözülüyor. Ticari davalar için çok önemli her zaman iki tarafın kazanacağı fırsat vardır. Süreçte kararı taraflar veriyor.” dedi.

Diğer Haberler