Anasayfa ›› Firmalar ›› Kobay Deney Hayvanları Lab. San. Ve Tic. A.Ş.

Kobay Deney Hayvanları Lab. San. Ve Tic. A.Ş.

Adres: 1308. SOKAK (ESKİ 78) 6 1-B-17

Tel 1: 0 (312) 394 70-94

Faks: 0 (312) 995 06-94

Email 1: bilgi@kobay.com.tr

Web: https://www.kobay.com.tr/index.html

Kobay Deney Hayvanları Lab. San. Ve Tic. A.Ş. Hakkında

Şirketimiz 12 Eylül 2008 tarihinde Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı Anonim Şirketi ünvanı ile kurulmuştur.

Kurucu üyelerimizden ve Yönetim Kurulu Başkanımız Veteriner Hekim A.Begüm Buğdaycı Açıkkol, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 2007 yılında üçüncülük derecesi ile mezun olmuştur. Aynı üniversitede Mikrobiyoloji ABD’ da özel öğrenci olarak doktora programına devam etmektedir.

Ülkemizdeki sağlıklı deney hayvanı ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan proje ile Bilkent üniversitesi, Cyberpark, GYİAD, Akbank ve Lab x ortaklığı ile düzenlenen iş fikri yarışmasına katılarak 750 proje arasından birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır. “ Sağlıklı üretim ile sağlıklı deney hayvanı, sağlıklı deney hayvanı ile sağlıklı deney, sağlıklı deney ile sağlıklı sonuçlar” fikrine destek veren iş adamlarının sağlamış olduğu yatırım gücü ile iş fikiri gerçeğe dönüşmüştür.

Laboratuarımız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından Çalışma Ruhsatını 06.03.2009 tarihinde alarak Türkiye'deki ilk ve tek deney hayvanları üretim laboratuarı olmuştur. Laboratuarımız, yurt dışı referans laboratuarlardan dört farklı tür ithal ederek başladığı üretim sürecinde bugün SPF ve Konvansiyonel deney hayvanları olmak üzere on farklı tür deney hayvanı üretimine devam etmektedir.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı, Tübitak Kobi Ar-Ge programlarının desteği ile yatırımlarını iki katlayarak araştırma geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermiştir. Laboratuarmızda Ar-Ge departmanı kurulmuş ve araştırmacıların çalışmalarını yapabilmeleri için Türkiye'de ilk defa Merkezi Etik Kurul'a bağlı olan “Yerel Etik Kurul” Kurulması için izin almıştır. Böylelikle Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı Yerel Etik Kurulu kurulmuştur. Bu sayede Ar-Ge Laboratuarımızda şirketimizin yürrüttüğü araştırma geliştirme projeleri dışında, diğer araştırmacılarında faaliyette bulunması sağlanmıştır. Bu durum ülkemizide yapılmakta olan ve yapılacak olan araştırma ve geliştirme çalışmaları için büyük önem arz etmektedir.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı Yerel Etik Kurulu aracılığıyla düzenlemekte olduğu "Deney Hayvanı Kullanım Sertifikası Eğitim Programları" ve "Cerrahi Eğitim Programları" ile sektöre Eğitim yönünden de katkıda bulunmaktadır.

Laboratuar Test Cihazları