Anasayfa ›› OSTİM Dijital Dönüşüm Ofisi

OSTİM Dijital Dönüşüm Ofisi

Tasarruf ve Kârlılık için Dijital Dönüşümünüzü Gerçekleştirin

Hizmetlerimiz

  • Dijital Dönüşüme Hazırlık Danışmanlığı
  • Dijital Dönüşüm Olgunluk Analizi
  • Dijital Dönüşüm Yol Haritası
  • Yerli ve Milli Teknolojilerin Sanayi ile Entegrasyonu

Dijital Dönüşüm Nedir?

Hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar ve değişen toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda, organizasyonların daha etkin, verimli hizmet vermek ve faydalanıcı memnuniyeti sağlamak üzere insan, iş süreçleri ve teknoloji unsurlarında gerçekleştirdiği bütüncül dönüşümdür.

Dijitalleşmenin günümüzde giderek önem kazanmasının başlıca nedeni, iş sürecini çok daha anlaşılır, verimli ve hızlı bir hale getirmesidir. Uluslararası iş dünyasında anlayışlar ile beklentiler yapay zekâ, endüstri 4.0, büyük veri ve IoT gibi faktörlerin öne çıkmasıyla hızla değişim ve gelişim göstermektedir. Dolayısıyla günümüzde bir işletme yönetiminin beklentileri 20 sene öncesinden oldukça farklıdır.

Dijital Dönüşüme Nasıl ve Nereden Başlamalıyız?

Dijital dönüşüm yolculuğuna başlarken pek çok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Buradaki başarı, sağlam bir dijital strateji planına bağlıdır. 

5 Adımda Dijital Dönüşüm

1. Dijital Vizyonunuzu Tanımlayın

İlk adımınız keşiftir; bu adımda neden dönüşüm sağladığınızı ve neyi başarmayı umduğunuzu tanımlarsınız. Daha sonraki adımlarda size yön gösterecek olan temel unsurdur.

2. Dijital yolculuğunuzun haritasını çıkarın

İster üretim operasyonlarında dönüşüm sağlayın ister müşterileriniz için daha iyi bir deneyim oluşturmaya çalışın amacınız ne olursa olsun, dijitalleştirmenin süreçlerinizle nasıl bir ilgisi olduğuna ve istediğiniz sonuçları elde etme konusunda hangi noktalarda fark yaratacağına dair bir vizyon geliştirmeniz gerekir.

3. Dijital olgunluğunuzu belirleyin

Dijital olgunluk değerlendirmesi gerçekleştirerek işletmenizin dijital özelliklerden faydalanma konusunda hangi aşamada olduğunu ve teknoloji ve süreçlerde ne tür iyileştirmelere ihtiyacınız olduğunu görürsünüz. Bu değerlendirme, dönüşümünüzün hızını da belirlemenize yardımcı olur.

4. Dijital özelliklerinizi inceleyin

Bu adımda, dijital altyapınızdaki tüm mevcut boşlukları tanımlarsınız ve bu sayede bu boşlukları kapatmak için uygun teknolojileri seçebilirsiniz. Hedefiniz çalışanların, süreçlerin, verilerin ve araçların, herkesin hızlı ve çevik bir şekilde sonuçlara ilerlemesini sağlayan tek bir entegre platformda çalışacağı bir model geliştirmektir.

5. Dönüşüm yol haritanızı oluşturun

İlk 4 adım, dönüşümünüzü başarmaya ilişkin yol haritanızın temelini oluşturur. Bu yol haritası, anlaşılır ve uygulanabilir olmalı ve tüm dönüşüm girişimleriniz için risk ve maliyetleri en aza indirirken değeri en yüksek düzeye çıkarmak için ihtiyacınız olan altyapıyı tanımlamalıdır. Değişen önceliklere ve gelişen yeni teknolojilere ayak uydurmanız için gereken esnekliği de sağlamalıdır.

Tel: (0312) 385 50 90 (1382)