Anasayfa ›› 21. Yüzyıl Türk Dünyasının Yüzyılı Olacak

21. Yüzyıl Türk Dünyasının Yüzyılı Olacak

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen Orta Asya Programına katılan TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, Özbekistan temaslarında muhataplara, “21. Yüzyıl Türk Dünyasının yüzyılı olacak. OSTİM doğru adres; bu adresle ilişkilerinizi geliştirin. İlgili davranıp kararlı bir şekilde yola devam etmek lazım." mesajı verdi.

30 Eyl 2021 Per | 10:20
21. Yüzyıl Türk Dünyasının Yüzyılı Olacak

OSTİM Heyeti Orta Asya Programı kapsamında temaslara Özbekistan’da devam etti. Heyet, Özbekistan’da Mobilya ve Dış Ticaret Kümelenmesi ile Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Özbekistan Mobilya ve Ağaç Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Umarov, iş birliği talebinde bulunarak, "Tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz." dedi.

OSTIM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da Mobilya ve Ağaç Kümelenmesine; meslek eğitim, sanayi bölgelerinin planlanması ve kurulumu konusunda destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM olarak Özbekistan'da sanayi bölgesi kurulumu çalışmalarına başlanacağını kaydetti.

Elçiliğin kapısı yatırımcılara açık

Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar’ı ziyaret eden OSTİM heyeti, Özbekistan’daki iş ve yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı.  Özbekistan’ın önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Büyükelçi Bekar, yatırımcılara elçilik olarak kapılarının açık olduğunu ve destek vermeye hazır olduklarını vurguladı. Olgan Bekar, Özbekistan'da ara eleman ihtiyacına işaret ederek OSTİM Teknik Üniversitesinin bu alanda çalışmalar yapabileceğinin altını çizdi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, iki ülke arasındaki tarihi bağlara dikkat çekerek kurumsal olarak OSTİM ekosistemindeki bilgi birikiminin Özbekistan'la paylaşılmasından memnuniyet duyacakları söyledi.

Ziyarette, OSTİM heyetinden TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı, Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve sanayiciler yer aldı.

Özbek Bakan sanayi alanında iş birliği talep etti

Programının devamında OSTİM heyeti Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Birinci Yardımcısı Laziz Kudratov ile bir araya geldi.

Ziyarete, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Hasan Hüseyin Coşkun, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan Erol ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile Bakan Yardımcısının bürokratları katıldı.

Bakan Yardımcısı, ülkesinde yapmayı planladıkları sanayi bölgesi için kanun çalışmalarını tamamladıklarını kaydetti. Kudratov, "Atayurduna hoş geldiniz. OSTİM gibi sanayi bölgesini sizle beraber nasıl yapabiliriz, onun arayışındayız. Bir odak alan belirleyerek o alan üzerinde çalışalım. Mobilya sanayi bölgesi kurulmasında iş birliği yapalım. Ülkemizdeki mevcut sanayi alanının iyileştirilmesine de destek olun.” ifadelerini kullandı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da sanayi bölgesi kurulum çalışmalarında bilgi birikimlerini aktarabileceklerini belirterek, "Ekosistemi oluşturabilirsiniz, yeni sanayi bölgeniz rekabetçi hale gelebilir. Devletin desteği sanayi planlamasında önem arz ediyor." görüşünü dile getirdi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek de kurumu tanıttı ve Özbek öğrencileri OSTİM Teknik Üniversitesinde eğitim almak üzere Türkiye’ye davet etti.  

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler ise tarihi bağları işaret ederek, "Türk dünyası ile Türkiye’nin ilişkileri son yıllarda çok gelişti. 21. Yüzyıl Türk Dünyasının yüzyılı olacak. OSTİM doğru adres; bu adresle ilişkilerinizi geliştirin. İlgili davranıp kararlı bir şekilde yola devam etmek lazım." dedi.

İlgili Görseller