Anasayfa ›› Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Yerli Sanayiciyi Seve Seve Tercih Ederiz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Yerli Sanayiciyi Seve Seve Tercih Ederiz”

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda sanayicilerle bir araya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları, sanayiye bakış açısını ve yaptıkları hizmetleri anlattı, soruları yanıtlayarak talep ve önerileri dinledi. Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinin tedarik süreçlerine ilişkin bir soru üzerine “Yerli sanayiciyi seve seve tercih ederiz.” yanıtını verdi.

15 Eyl 2022 Per | 04:22
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Yerli Sanayiciyi Seve Seve Tercih Ederiz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Başkanvekili Sıtkı Öztuna ve Yönetim Kurulu Üyeleri, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİM kooperatiflerinin yönetim kurulu başkanları, OSTİM kümelenmelerinin yönetim kurulu başkanları, Ostim Teknopark yöneticileri, sanayiciler, STK temsilcileri ve akademisyenlerin yer aldığı istişare toplantısının konuğu oldu.

OSB’lerin talepleri toplanıyor

Başkan Yavaş, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları, sanayiye bakış açısını ve yaptıkları hizmetleri anlattı, soruları yanıtlayarak talep ve önerileri dinledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Yerinde görüp, yerinde dinlediğiniz zaman bazı şeyleri anlayıp ona göre önceliklendirmeniz daha iyi oluyor.  Türkiye’de ilk defa ihaleleri açık olacak canlı yayında yaptık. Organize Sanayi Bölgeleri ile bizden önce de protokol yapılmıştı biz de yaptık. Bütün OSB’lerin asfaltlarına katkıda bulunuyoruz. Asfaltla ilgili çalışma sezonu başlarken OSB’lerimize yazı yazıyoruz talepleri nelerse ona göre bütçemizi ayarlıyoruz. OSTİM’e toplamda 74 bin ton asfalt sermişiz.

Sanayi ne kadar güçlü olursa Ankara’nın ve Türkiye’nin kalkınmasına katkısı olduğu kadar bizlere de istihdam açısından fayda sağlayacak. Kariyer merkezimizi kurduk; 350 bin kişinin özgeçmişi var. Kariyer merkezimizle iş birliği yaparsanız biz size ihtiyacınız olan personeli yönlendirebiliriz. İki adet bilişim merkezi açtık, üçüncüsü de açılacak. Bilkent Üniversitesiyle protokol imzalayarak Türkiye’nin ilk yerel yönetim teknokentini açıyoruz. Bunların hepsi Ankara’ya zenginlik katacak.”

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinin tedarik süreçlerine ilişkin bir soru üzerine “Yerli sanayiciyi seve seve tercih ederiz.” yanıtını verdi.

“OSTİM’i teknoloji üssü yapmayı hedefledik”

Toplantının açılış konuşmasını yapan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “OSTİM, Ankara’nın en eski sanayi kuruluşu. Ankara’da sanayi dönüşümüne rehberlik yapmış, kuluçka merkezi olmuş bir yer. Ankara’da oluşan 12 sanayi bölgesinin yüzde 75’e yakını OSTİM’de yetişmiş sanayicilerden oluşuyor. Bu, OSTİM’in bereketli bir yer olduğunu gösteriyor. Biz bölgemizi bir teknoloji üssü yapmayı hedefledik. Amerika’daki Silikon Vadisi’nin bir benzeri burada olacak diye hayal ettik. Burayı hayalimizde silikon vadisi olarak görüyoruz. Buranın tek eksiği üniversiteydi. Sektörel olarak 7 tane kümelenmeye hamilik yapıyoruz. Firmalarımızın rekabet gücünü artırmak için bütün dünyada bilinen, uygulanan ve ülkeler kalkınırken neyi yaptıysa onu yapmaya çalışıyoruz. Firmalar bireysel olarak rekabet yapabiliyorlar ama bu yetmiyor; iş birliği, güç birliği ve ortaklaşa rekabet. Yıkıcı rekabet değil iş birliği halinde nasıl rekabet edebiliriz diye bunun üzerine çok çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda da firmalarımızın sorunlarına ve onların uluslararasılaşmasına yönelik olarak Ticaret Bakanlığımıza UR-GE projeleri kapsamında projeler yapıyoruz.” dedi.

Aydın, ARUS Kümelenmesinin çalışmalarıyla Ankara Metrosu’nun 200 parçasının yerlileştirildiğine dikkat çekti. Orhan Aydın, şunları söyledi: “Ankara Metrosu’nun ihalesinde yüzde 51 yerli şartı çok önemli bir paradigma değişikliğine neden oldu. Ondan sonra gelen bakanımız bu şartı yüzde 60’a çıkardı. Türk sanayisi şu anda uçtan uca hafif metro, metro aracı ve hızlı tren dahil Türkiye’de bunu yapabilecek bir takım oluştu.”

“Belediyemizden her türlü talebimize çözüm bulabiliyoruz”

Aydın, Ankara Büyükşehir Belediyesine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, “Sizin bu ilginiz ve sanayiye gösterdiğiniz bu yakınlıktan sonra güzel şeyleri birlikte yapabileceğimizi, sorunlarımızı konuşarak çözebileceğimizi düşünüyorum. OSTİM olarak Belediyemizden her türlü talebimize bir muhatap ve çözüm bulabiliyoruz. Ekibinize çok teşekkür ediyoruz. Memnuniyetimizi belirtmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

OSTİM’deki temasları sırasında Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi Bozankaya A.Ş. tarafından üretilen %100 elektrikli yerli metrobüs aracı ile seyahat eden Yavaş, Ostim Teknopark firmalarını da ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 

İlgili Görseller