Anasayfa ›› Elektrikli Araç Bakım Laboratuvarı OSTiMTECH’de Açıldı

Elektrikli Araç Bakım Laboratuvarı OSTiMTECH’de Açıldı

Elektrikli araç bakım eğitimleri ile nitelikli insan kaynağı OSTİM Teknik Üniversitesinde yetiştirilecek.

17 Eki 2023 Sal | 08:45
Elektrikli Araç Bakım Laboratuvarı OSTiMTECH’de Açıldı

OSTİM Teknik Üniversitesi ortaklığında Otomotiv Mühendisleri Derneği (OTOMDER) iş birliğiyle Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Elektrikli Araç Bakım Simülatörü Projesi Laboratuvarı açıldı.

Açılışa, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Pakistan Büyükelçilik Müsteşarı Abbas Sarwar Qureshi, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök, OTOMDER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

OSTİM Teknik Üniversitesi Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanlığı Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Programından Dr. Öğr. Üyesi Nida Birgül koordinatörlüğünde yürütülen Elektrikli Araç Bakım Simülatörü Projesiyle yenilikçi eğitim modelleri arasında yer alan simülasyon teknolojisinden yararlanmak, Türkiye’de elektrikli araçların bakımı konusunda yaşanacak nitelikli eleman eksikliğinin bugünden önüne geçmek, otomotiv sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilecek eğitim altyapısı geliştirilerek nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve bölgede bireylerin mesleki teknik bilgi ve becerilerini geliştirerek istihdam edilebilirliğini kolaylaştırmak amaçlanıyor.

OTOMDER iş birliğiyle yürütülecek olan proje kapsamında 500 kişiye verilecek simülasyon tabanlı elektrikli araç bakım eğitimleri ile nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi planlanıyor. Projeyle geleneksel eğitim metotları yerine yeni nesil eğitim teknolojilerinim mesleki eğitimin kalitesini artırması bekleniyor.  Verilen eğitimlerle hedef grubun bir kısmı yeni bir meslek edinmiş olurken, bir kısmı ise halihazırda yapmakta olduğu mesleğini farklı bir yetkinlikle sürdürebilecek.

Elektrikli araç teknolojisi dünyanın gündeminde

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, yenilikçi, girişimci bir üniversite modeli çatısı altında ülkemize ve geleceğimize değer katan işler üretmekten gururlu olduklarını ifade etti. Elektrikli araçların teknoloji alanında dünyada en çok konuşulan konulardan biri olduğunu vurgulayan Yülek, Elektrikli Araç Bakım Simülatörü Projesi kapsamında 500 kişiye verilecek simülasyon tabanlı elektrikli araç bakım eğitimleriyle nitelikli insan kaynağının yetişeceğini belirtti. Geleneksel eğitim metotları yerine yeni nesil eğitim teknolojilerinim mesleki eğitimin kalitesini artırmasını beklediklerini ifade eden Yülek, verilen eğitimlerde hedef grubun bir kısmının yeni bir meslek edinmiş olacağını, bir kısmının ise halihazırda yapmakta olduğu mesleğini farklı bir yetkinlikle sürdüreceğini dile getirdi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise sektörün ve teknolojinin çok hızlı değiştiğini, elektrikli araçlarla beraber bu sektörde çalışanların bilgilerini güncellemediği sürece yetkinliklerinin teknolojiye yenik düşeceğini ifade etti. Aydın, elektrikli araçlarla birlikte gelen bu yeni teknolojinin eğitiminin verilmesinin de sanayi bölgesinde kurulan OSTİM Teknik Üniversitesine yakıştığını vurguladı.

Projeyle elektrikli araçlarda nitelikli eleman eksikliğinin önüne geçilecek

Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanlığı Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Programından Dr. Öğr. Üyesi Nida Birgül koordinatörlüğünde yürütülen Elektrikli Araç Bakım Simülatörü Projesinde Birgül, üniversite sanayi iş birliğinde yenilikçi eğitim modelleri arasında yer alan simülasyon teknolojisinden yararlanarak, Türkiye’de elektrikli araçların bakımı konusunda yaşanacak nitelikli eleman eksikliğinin bugünden önüne geçmek, otomotiv sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilecek eğitim altyapısı geliştirilerek nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve bölgede bireylerin mesleki teknik bilgi ve becerilerini geliştirerek istihdam edilebilirliğini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

Bakım ve onarım servisleri dönüşüme hazır olsun 

OTOMDER (Otomotiv Mühendisliği Derneği) iş birliğiyle yürütülen projede OTOMDER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, 2022 yılınsa 8210 adet olan elektrikli araç satışının 2023 yılı ocak ve haziran ayı arasında 10.028 adede ulaştığını, yıl sonunda bu rakamın 20 binleri göreceğini ifade etti. Ülkemizin çok yakın zamanda dünyadaki sayılı elektrikli araç üretim merkezlerinden birine dönüşeceğini belirten Doğan, elektrikli araç sayısının artmasıyla bakım ve onarım servislerinin de bu dönüşüme hazır olması gerektiğini vurguladı. Doğan, bu hazır bulunuşluluğun da ancak eğitimle olabileceğini ifade etti.

Ankara Kalkınma Ajansı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Odağında Sosyal Ekonomi Mali Destek Programı tarafından desteklenen projede Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök ise şunları ifade etti: Ajans olarak odağımızda yenilik ve sürdürülebilirlik var. Var olan problemlerimizi yeniliklerle çözebiliriz. Ekonomik Büyümü eşittir kalkınma değil, çevresel kalkınma da çok önemlidir. Günümüzde yeniliğe adapte olan kurum ve uygulamalar hayatta kalabiliyor. Bizim ajans olarak görevimiz de bu ekosistemi desteklemek. Bu projenin en kıymetli yanı ise üniversite, ve sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesidir.

İlgili Görseller