Anasayfa ›› Fildişi KOBİ’lerinin Türkiye İrtibat Ofisi OSTİM’de Açıldı

Fildişi KOBİ’lerinin Türkiye İrtibat Ofisi OSTİM’de Açıldı

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Tek İşveren Konfederasyonu’nun Türkiye irtibat ofisi OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü’nde açıldı. OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “OSTİM, Ankara ve Türkiye’deki firmalarla, Fildişi Sahili’ndeki firmalarımızı iş birliği yapar hale getirelim.” dedi.

11 Eki 2023 Çar | 05:15
Fildişi KOBİ’lerinin Türkiye İrtibat Ofisi OSTİM’de Açıldı

Türkiye’nin sanayileşmesindeki tecrübelerini gözlemleme ve iş birliği imkanları hakkında potansiyelleri değerlendirmek üzere Türkiye’ye gelen Fildişi Sahili Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Tek İşveren Konfederasyonu (CPU-PME.CI) Başkanı Dr. Diomande Moussa E. Farakhan ve Fildişi Sahili Cumhuriyeti kamu iştiraki olan Endüstriyel Altyapı Geliştirme ve Yönetme Şirketi (SOGEDI) Genel Müdürü Diomande Mamadou OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde CPU-PME.CI’nin OSTİM irtibat ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

Fildişi heyeti, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen niyet mektubunu imzaladı.

“Tecrübenizden yararlanmak üzere tüm iş birliklerine hazırız”

SOGEDI Genel Müdürü Diomande Mamadou, Türkiye’nin sanayileşmedeki tecrübesine dikkat çekerek iki ülke arasındaki iş birliği imkanları hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere OSTİM’i ziyaret ettiklerini belirtti. Ülkelerini endüstrileştirmeyi hedeflediklerini bu amaçla her şehirde sanayi bölgesi kurmayı planladıklarını anlatan Mamadou, “Türkiye’nin tecrübesinden yaralanmak üzere tüm iş birliklerine hazırız. OSTİM, ülkemizde kendi yönetiminde sanayi bölgesi kurmak isterse dahi devletimizin destekleriyle yardımcı oluruz. Ülkemize yapacağınız yatırımlara ortak olarak katılabiliriz. Ya da sizler kendi yatırımlarınızla faaliyet gösterebilirsiniz.” dedi.

“Türkiye’nin tecrübesini aktarabiliriz”

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Fildişi Sahili Cumhuriyeti kurumlarıyla iş birliği yapabileceklerini kaydetti. OSTİM’in KOBİ’lerden oluşan bir sanayi ekosistemi ve girişimcilik başarısı örneği olduğuna dikkat çeken Aydın, “Konfederasyon ve SOGEDI ile iş birliği yaparak Türkiye’nin sanayileşme tecrübesini Fildişi Sahili Cumhuriyeti’ne aktarabiliriz.” dedi.

Fildişi Sahili Cumhuriyeti KOBİ Konfederasyonunun OSTİM irtibat ofisinin hayırlı olmasını dileyen Başkan Aydın şunları söyledi; “OSTİM, Ankara ve Türkiye’deki firmalarla, Fildişi Sahili’ndeki firmalarımızı iş birliği yapar hale getirelim. OSTİM Teknik Üniversitemizde eğitim alan Fildişi Sahili’nden gelen öğrencilerimiz de bu iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda irtibat ofisi ve Konfederasyon ile iletişimde olsunlar.”

CPU-PME.CI’nin OSTİM irtibat ofisi, OSTİM OSB Dış Ticaret Koordinatörü Esma Akyüz’ün koordinasyonunda faaliyet gösterecek.

İrtibat ofisi açılışının ardından OSTİM OSB adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, CPU-PME.CI adına Başkan Diomande Moussa E. Farakhan ve SOGEDI adına Genel Müdür Diomande Mamadou iki ülke arasındaki iş birliklerinin geliştirilmesi hedefiyle niyet mektubunu imzaladı.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Fildişi heyetine OSTİM’in tarihi, gelişim süreçlerini anlatarak günümüzde yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Arıcı, Özbekistan’da OSTİM odeliyle hayata geçirilen Ohangaron Tech Sanayi Bölgesi’nin kuruluş süreçlerinde OSTİM tarafından yürütülen çalışmaları da anlattı.

İlgili Görseller