Anasayfa ›› OSTİM Deneyimli Mezunlarını İş Dünyasına Uğurladı

OSTİM Deneyimli Mezunlarını İş Dünyasına Uğurladı

OSTİM Teknik Üniversitesi 2022-2023 Eğitim-Öğretim dönemi mezunlarını iş dünyasına uğurladı. Enstitülerden, Mühendislik Fakültesinden ve Meslek Yüksekokulundan 423 öğrenci iş dünyasında yerini almaya hazırlanıyor. Diplomalarının yanında Girişimcilik Karnesi de alan öğrecniler, Ahilik gelenekleriyle şed kuşanarak mezun oldu.

10 Tem 2023 Pzt | 10:37
OSTİM Deneyimli Mezunlarını İş Dünyasına Uğurladı

Sanayi, Teknoloji ve Girişimcilik dünyasının üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi enstitü ve fakülte mezunlarını ilk kez, meslek yüksekokulu mezunlarını ise üçüncü kez deneyimli mezun olarak iş dünyasına uğurladı.

Mezuniyet törenine 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Yenimahalle Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Muammer Topal, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, OSTİM Vakfı, Ostim Teknopark, OSTİM Yatırım ve OSTİM Kümelenme Yöneticileri katıldı.  

OSTiMTECH ayrıcalığını hissedin, hissettirin

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, sanayinin, teknolojinin ve girişimcilik dünyasının üniversitesi olarak Türkiye’nin gelişmesinde aktif görev ve sorumluluk alabilecek bireyler yetiştirme hedefiyle çıktıkları yolda mezunları vermenin gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

İnsani değerleri özümsemiş, geleceği inşa edebilen gençler yetiştirmenin temel gayeleri olduğuna dikkati çeken Yülek, “OSTİM Teknik Üniversitesi olarak, sektörel avantajlarımızı uluslararası standartlarda bir eğitim, araştırma ve uygulama altyapısı ve donanımı ile destekleyerek, öncelik verdiğimiz sanayi, teknoloji ve ekonomi dallarında etkin bir rol oynamayı hedeflemekteyiz. Hedeflerimizi gerçekleştirmedeki en önemli motivasyonumuz ise eğitim öğretim sürecindeki farklılıklarımızdır.” dedi.

Türkiye için yeni bir üniversite modeli oluşturma ümidiyle hareket ettiklerini kaydeden Yülek, Öğrencilere şu mesajı verdi: “Sevgili öğrenciler, üniversite eğitiminiz boyunca her birinizi iş dünyasının gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip, vizyonu geniş, meraklı, soru soran, biliyorum demeyen-öğreniyorum diyen, yaratıcı fikirler üretebilen, mesleki farkındalığı yüksek, girişimci ruhlu bireyler olarak yetiştirmek için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Ayrıca insani değerlerin, meslek etiğinin, millî ve kültürel değerlerimizin önemini sizlere sık sık hatırlattık. Tüm bunlar neticesinde sizden ricamız aldığınız eğitim birikimi ve sahip olduğunuz donanımla sorgulayan, düşünen, problemlere etkili çözümler sunabilen, OSTiMTECH ayrıcalığını hisseden ve hissettirebilen bireyler olarak ülkemize, dünyamıza ve alanınıza katkı sağlamanızdır.”

OSTİM her zaman yanınızda

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, öğrencileri mezun etmekten duydukları heyecan ve gururu dile getirdi.

OSTİM’in 58 yılı aşan birikimiyle Ankara’nın sanayileşmesine damga vurduğunu hatırlatan Aydın, “OSTİM, sadece iş yerlerinden ibaret olmayan hayaller kurmuş, bu hayalleri; eğitim, teknoloji merkezleriyle ve 2017 yılından itibaren de 58 yılın arkasına üniversiteyi koyarak taçlandırdı.”

Mezunların her zaman OSTİM’in bir parçası olacağını vurgulayan Aydın, şu mesajları verdi: “Öğrencilerimizi sadece mezun edip bu kapıdan uğurlamak istemiyoruz. Onlar artık bizim evlatlarımız oldu. Onları her zaman bundan sonraki hayatlarında da bu okulun ve OSTİM’in bir parçası olarak hem izleyeceğiz, hem gözleyeceğiz hem de onlara hamilik yapmaya devam edeceğiz bu sözü vermek istiyorum. Bizim bütün kurumlarımızın kapıları sizlere açık olacak. Hayatınızdaki her tür sorun ve konuyla ilgili olarak bize müracaat edebilirsiniz.

OSTİM Teknik Üniversitesi, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, Ostim Teknopark, Kümelenmelerimiz ve firmalar her zaman yanınızda olacak. Bizim ilişkimiz sadece; öğrenci, hoca, okul ve okul yöneticisi ilişkisi değil. Sizleri evlatlarımız olarak kabul ettik. Ülkemizin istiklali ve istikbali için olmazsa olmaz üretimin parçası olan değerli kümelenmelerimiz, kümelenme başkanlarımıza da çok çok teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizi size, sanayiye ve ülkemizin kurumlarına emanet ediyoruz. Onlara sahip çıkmanızı bekliyoruz.”

Genç Ahiler şed kuşandı

Törende başarıyla mezun olan öğrenciler, İş ve İnşaat Makineleri, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi ve Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi yöneticilerinin katılımıyla Ahi şedi kuşandı.

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bütün dünyanın örnek aldığı kümelenme organizasyonunun temelinin Ahiliğe dayandığını hatırlatarak, öğrencilere şunları söyledi: “Meslekte birlik, iş birliği güç birliği ve ortaklaşa rekabet kavramlarını içeren Ahilik organizasyonuyla biz bu topraklarda dünyanın bir numarası olduk. Bu değerleri kaybettik. Şimdi yeniden canlandırıp eski gücümüze kavuşmak için bu değerlerimiz çok önemli. Mesleğinizde bunu hakkederek çalışmalarınızın devamını diliyorum.”

Şed kuşanma hakkında

Ahilik kültüründe şed kuşanma mesleğe, sanata, zanaata, ustalığa verilen önemin bir göstergesi. Şed kuşanma bir nevi diploma. Çırağın, kalfanın, ustanın sadece   belli bir meslek zümresine değil, tüm insanlık âlemine hem meslekî hem de ahlâkî açıdan hizmet etme zamanının geldiğini belirten şed kuşanma merasimi yüzlerce yıllık Ahilik kültürünü belli bir disiplin içerisinde bir sonraki kuşağa aktarmanın somut yöntemiydi.

İlgili Görseller