Anasayfa ›› OSTİM Dijital Mağaza’da İhracatlar Başladı

OSTİM Dijital Mağaza’da İhracatlar Başladı

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü firmaların ihracatını geliştirme projeleri kapsamında OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından yürütülen çalışmada OSTİM Dijital Mağaza açıldı. Mağazaya üye olan firmalar ilk siparişleriyle ihracatlarını gerçekleştirdi. Buradan ilk ihracat da Afrika ülkesi Mozambik'e yapıldı.

14 Tem 2023 Cum | 05:07
OSTİM Dijital Mağaza’da İhracatlar Başladı

OSTİM Dijital Mağaza bilgilendirme toplantısı, firmaların katılımıyla OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, e-ticaret ve ihracatın önemine vurgu yaparak firmaları OSTİM Dijital Mağaza fırsatlarından yaralanmaya davet etti.

“OSTİM’deki bütün firmaların mağazada olmasını istiyoruz”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, ihracatı artırmaya yönelik çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Arıcı, "Dış Ticaret Koordinatörlüğümüz var. Kümelenmelerimizde de ihracatı geliştirecek projeler yürütüyoruz." dedi.

Dijital Mağaza ile firmaların ürünlerini e-ticaret platformlarında satmaları ve böylelikle dünyanın her noktasına ulaştırmaları amacıyla başlattıklarını söyleyen Arıcı, "OSTİM'deki bütün firmaların mağazada olmasını istiyoruz. Çünkü firmalar, bu mağazada ürünlerini son kullanıcı da dahil olmak üzere dünyanın tüm ülkelerine satabilecek ve ihracatlarını artırabilecekler." mesajını verdi.

Geleneksel ve e-ihracat Dijital Mağaza’da birleşti

OSTİM Dış Ticaret Koordinatörü Esma Akyüz, yeni dünyada e-ticaret ve e-ihracatın önemli başlıklar arasında yer aldığını vurguladı. Akyüz, proje kapsamında sanayicilerin ihracat süreçlerine öncülük etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Mağazanın ilk üyelerinden Alimar Jeneratör’ün mağzadan ilk ihracatını Mozambik’e yaptığını aktaran Esma Akyüz, “Bu gelişmeler bizi gururlandırıyor. Bunun gibi örnekleri yakında daha fazla göreceğiz. Daha fazla firmamızın katılımıyla mağazamız büyüyüp güçlenecek ve belki dünyanın en büyük pazar yerlerinden birini de OSTİM olarak oluşturabileceğiz." dedi.

Dijital Mağaza Projesiyle geleneksel ve e-ihracatı birleştirdiklerini kaydeden Akyüz, girilemeyen pazarlara e-ihracat sayesinde anlık ulaşabildiklerini, mağaza üyelerine ticari istihbarat kanallarını kullanarak geleneksel ihracat operasyonlarında da destek olduklarını söyledi. Esma Akyüz, şunları söyledi: “5 dilde hizmet veren teknik ekip, firmalardan fotoğraflarını alıyor, anahtar kelime ve reklam çalışmaları yapılıyor. Amaç, hiç ihracat yapmamış bir firmamıza ihracat yaptırmak, ihracatı olan firmalarımızın da pazar sayılarını artırmak."

Akyüz, mağazayı Türkiye genelindeki tüm firmalara açmayı planladıklarını kaydetti. Projenin gelişmesi için Ticaret Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini bildiren Esma Akyüz, yeni nesil ihracat desteklerinden faydalanıldığını vurguladı.

OSTİM Dijital Mağaza’nın teknik çözüm ortağı olan Dış Ticaret Uzmanı Levent Açıksöz de mağazaya üye olan firmalara sunulan imkanları anlattı. 5 dilde çeviri desteğinin yanında doğru müşteri ile buluşturma konusunda da çözümler geliştirdiklerini kaydeden Açıksöz, OSTİM Dijital Mağaza’nın daha önce ihracat yapmış veya yapmamış her firmaya önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

“Son kullanıcıya ulaşma fırsatı yakaladık”

Proje kapsamında ilk ihracatı Mozambik'e yapan Alimar Jeneratör firmasının Yurt Dışı Satış ve Pazarlama Direktörü Onur Arık, projeye en başta dahil olduklarına işaret ederek, "Bu daha önce temasımız olmayan son kullanıcılara dünyanın neresinde olursa olsun rahatlıkla ulaşmamızı sağlıyor. OSTİM Dijital Mağaza sayesinde Mozambik'in bir köyündeki son kullanıcıya ulaşma fırsatı yakaladık." dedi.

OSTİM Dijital Mağaza’ya t.ly/gTCIF linkinden erişilebiliyor.

İlgili Görseller