Anasayfa ›› OSTİM LED Dönüşümünü Tamamladı

OSTİM LED Dönüşümünü Tamamladı

OSTİM OSB'nin Dünya Bankası Finansmanlı Sokak Aydınlatmalarının LED Teknolojisine Dönüşümü Projesi kapsamında 900 adet geleneksel armatür LED ile değiştirildi.

04 Nis 2024 Per | 11:29
OSTİM LED Dönüşümünü Tamamladı

Karbon sıfır adımında önemli bir adım olan proje kapsamında OSTİM OSB sınırları içinde yer alan sodyum buharlı geleneksel sokak armatürleri LED teknolojili armatürlerle değiştirildi. Çevreci ve verimli elektrik aydınlatma sistematiğinin oluşturulması hedeflenen proje sayesinde, OSTİM sokaklarında daha verimli, tasarruflu ve kaliteli aydınlatma ortamı sağlandı.

Bölgede tüm armatürlerin değişimi tamamlandı. 250 W olan geleneksel armatürlerin yerini 100 W’lık LED teknolojili armatürler aldı. Bu sayede beklenen yıllık tasarruf miktarının toplamda 500.000 kWh olması ön görülüyor. Dönüşüm aynı zamanda yıllık 10.000 yetişkin ağacın bir yılda tutacağı karbon miktarına karşılık geliyor. Bu şekilde de yıllık 280 ton karbon salımı önlenecek. Gerçekleştirilen LED dönüşümüyle OSTİM, karbon sıfır hedeflerine bir adım daha yaklaştı.

Proje çevreye katkılarının yanında ekonomik sonuçlarıyla da önemli kazanımlar sağlayacak. Bir sokak aydınlatması başına elde edilecek fazladan kullanım ömrü ise 60.000 saat olarak hesaplanıyor.

İlgili Görseller