Anasayfa ›› OSTİM Modeli Özbekistan’da Yükseliyor

OSTİM Modeli Özbekistan’da Yükseliyor

OSTİM OSB Özbekistan Ohangaron Tech Industrial arasında imzalanan Plan, Proje ve Sürekli Danışmanlık Anlaşması kapsamında OSTİM tarafından planlanan 140 hektarlık sanayi bölgesinde yatırımlar yükselmeye başladı. Bölgede Aralık ayında üretime başlanması hedefleniyor.

28 Tem 2023 Cum | 04:19
OSTİM Modeli Özbekistan’da Yükseliyor

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü KOSGEB desteğiyle Özbekistan’a ticari heyet programı düzenledi. OSTİM - Özbekistan Ticari Heyet Programı kapsamında 38 firma ve kamu kurumu yetkilileri, Taşkent, Semerkant ve Buhara’da Özbekistanlı iş insanları ve kamu kurumlarıyla ikili iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi. Heyet ayrıca Özbekistan’ın tarihi ve kültür merkezlerini de ziyaret etti.

Otomotiv’den, medikal sanayine, tarımdan, tekstile, makineden, turizme kadar geniş alanda sektörel iş birliği görüşmeleri gerçekleştiren OSTİM’li iş insanları, Özbekistan’ın sunduğu ticari fırsatları yakından tanıyarak yeni iş bağlantıları kurdu.

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü'nün organizasyonu ile gerçekleşen programa, OSTİM Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Öğretim Görevlisi Gökhan Topal, Ostim Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar ve OSTİM'li firmalarından oluşan OSTİM Heyetine, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, KOSGEB OSTİM Hizmet Müdürü Hasan Şenel, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Deniz Turan, Ankara Kalkınma Ajansı ve KOSGEB uzmanları da eşlik etti.

Taşkent ikili iş görüşmeleri

OSTİM-Özbekistan Ticari Heyet Programı kapsamında Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 38 firma ve kamu kurumu yetkilileri Özbekistanlı iş insanlarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Özbekistan Büyükelçi Olgan Bekar, Özbekistan Ticaret Sanayi Odası 1. Başkan Yardımcısı İslam Jasimov, DEİK Türk-Özbek İş Konseyi Başkanı Özgür Onur Özgüven, Türk-Özbek İş İnsanları Derneği Başkanı Davut Azmi Erbaş da iş insanlarına hitap ederek iki ülke arasındaki Türkiye ile iş birliklerinin Özbekistan'ın kalkınmasındaki rolüne dikkat çektiler.

Semerkant ikili iş görüşmeleri

OSTİM heyeti, Semerkant Valiliği, Türkiye Cumhuriyeti Semerkant Başkonsolosluğu ve Semerkant Sanayi ve Ticaret Odası'nın koordinasyonunda ikili Semerkantlı iş insanlarıyla ikili iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

Programa, Semerkant Vilayet 1. Vali Yardımcısı Feruz Abilov, Türkiye Cumhuriyeti Semerkant Başkonsolosu Salih Caner, Semerkant Yerel Sanayiden Sorumlu Vali Yardımcısı Nozir İbragimov, Semerkant Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Jasur Şodiev de katıldı.

Buhara ikili iş görüşmeleri

OSTİM'li iş insanları, Buhara Ticaret ve Sanayi Odası, Buhara Valiliği Agro Serbest Ekonomi Bölgesi ve Buharalı iş insanlarının katılımıyla gerçekleşen ikili iş birliği görüşmelerinde; tekstil, tarım, turizm, makine ve sanayi alanında sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Programda Buhara Valiliği Agro Serbest Ekonomi Bölgesi Müdürü Tilloev Furkat Farkhodovich ile Buhara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı G'ulomov Ahrar Aminovich OSTİM heyetine Buhara’daki yatırım fırsatlarını tanıttı.

OSTİM Heyeti, Buhara Vali Yardımcısı Asadov Rizo Raupovich'i ziyaret etti. Ziyarette OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Vali Yardımcısı'na OSTİM hakkında bilgi verdi.

OSTİM Modeli ile planladı aralık ayında üretime geçiyor

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Özbekistan programı kapsamında ziyaret edilen özel sektör ve kamu kurumlarına OSTİM hakkında bilgi vererek, OSTİM OSB'nin Özbekistan Ohangaron Tech Industrial ile yürüttüğü OSB kurulumu çalışmalarını anlattı.

Adem Arıcı, Ohangaron Tech Industrial planlama çalışmalarında OSTİM modelini güçlü kılan üretim tesislerini destekleyen sosyal donatılarla, kreşten üniversiteye kadar tüm eğitim kurumlarının içinde yer alacağı bir merkez planladıklarını kaydetti. Arıcı, “Teknopark planladık, sosyal tesisler ve ticaret merkezi planladık. Küçük, orta ve büyük sanayi alanları planladık. Gelecekte oluşabilecek ihtiyaçları da ön görerek bu planlamaları gerçekleştirdik. Planlama ve alt yapı projelerini tamamladık. Buna göre de arsa tahsisleri yapıldı.” dedi.

OSTİM OSB Özbekistan Ohangaron Tech Industrial arasında imzalanan Alanda Uygulamaya Esas Master Planlarının hazırlanması – Arazi plankotelerinin yapılarak Yağmursuyu, Atıksu, Doğalgaz ve Elektrik Altyapılarına ait Projelendirmelerinin Yapılması, OSB Kanun Çalışması ve OSB yönetimi ve idari işler alanında Sürekli Danışmanlık ve Bakır Sektörü Fizibilite Raporu Hazırlanması anlaşması kapsamında OSTİM tarafından planlanan 140 hektarlık sanayi bölgesinde yer tahsisleri tamamlandı, yatırımlar yükselmeye başladı. Bölgede Aralık ayında üretime geçilmesi hedefleniyor.