Anasayfa ›› OSTİM Modeline Endonezya da Talip

OSTİM Modeline Endonezya da Talip

Sanayi üretimiyle kalkınmayı hedefleyen ülkelerin radarına giren OSTİM modelini Endonezya’da talep ediyor. Ülkenin Batang Sanayi Parkı ve Tanjungpinang Serbest Ticaret Bölgesi OSTİM modelinin transferi konusunda OSTİM OSB ile iş birliği sürecini başlatma kararı aldı.

27 Şub 2024 Sal | 03:31
OSTİM Modeline Endonezya da Talip

Endonezya’nın Batang ve Tanjungpinang Sanayi Bölgeleri, OSTİM modelinin ülkelerine transferi ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak üzere OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile çevrimiçi toplantıda bir araya geldi.

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesinin (OSTİM ENERJİK) Endonezya’ya düzenlediği ticari heyet programının ardından OSTİM hakkında detaylı bilgi almak üzere temaslarını sürdüren Endonezyalı kamu ve özel sektör temsilcileri sanayi bölgesi modeli konusunda OSTİM’le iş birliğini gündeme aldı.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile OSTİM modeli transferi hakkında gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıya; Endonezya Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Direktörü Kartika Listriana, Endonezya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İstanbul Başkonsolosu Darianto Harsono, Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçili Ekonomi Müsteşarı Yudhi Ardian, Tanjungpinang Serbest Ticaret Bölgesi YK Başkanı İhsan Fansuri, Batang Sanayi Parkı Başkanı Ngurah Wirawan Angga ve  OSTİM ENERJİK Proje Yöneticisi Mustafa Ay katıldı.

Toplantıda, Batang Sanayi Parkı Başkanı Ngurah Wirawan Angga ile 2025 yılının sonuna kadar 500 hektarlık bir alanda OSTİM ekosistemine uygun bir pilot OSB’sinin kurulması için çalışmalara başlanmasına ve know-how’ın aktarılması hususunda görüş birliğine varıldı.

Tanjungpinang Serbest Ticaret Bölgesi YK Başkanı İhsan Fansuri de OSTİM OSB’nin yönetim ve kümelenme sisteminin transferine ilişkin teknik danışmanlık hizmeti talep etti.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, dost ve kardeş ülke Endonezya’nın kalkınmasına OSTİM modeli bilgi paylaşımıyla katkı vermekten memnuniyet duyacaklarını kaydetti. Arıcı, heyeti OSTİM’e davet etti.

Endonezya heyeti, önümüzdeki nisan ayında OSTİM’i ziyaret ederek OSTİM modeli bilgi ihracına yönelik anlaşmayla süreci iş birliği sürecini başlatma kararı aldı.

Toplantıda ayrıca, OSTİM OSB ile Batang Sanayi Parkı ve Tanjungpinang Serbest Ticaret Bölgesi arasında karşılıklı ticaret masaları kurulması kararlaştırıldı. OSTİM ENERJİK enerji sektöründe kurulacak ticaret masasında olacak.