Anasayfa ›› OSTİM Sokakları Ledle Aydınlanacak Yıllık 280 ton Karbon Salımı Önlenecek

OSTİM Sokakları Ledle Aydınlanacak Yıllık 280 ton Karbon Salımı Önlenecek

OSTİM OSB'nin Dünya Bankası Finansmanlı Sokak Aydınlatmalarının LED Teknolojisine Dönüşümü Projesi’nin sözleşmesi imzalandı.

17 Eki 2023 Sal | 04:46
OSTİM Sokakları Ledle Aydınlanacak Yıllık 280 ton Karbon Salımı Önlenecek

Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi kapsamında OSTİM OSB’nin yatırım programına alınan 4 projesinden ilki Sokak Aydınlatmalarının LED Teknolojisine Dönüşümü Projesi’nin sözleşmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Sanayi Bakanlığı Proje Direktörü Haşim Cihan Demirköprülü ve ihaleyi kazanan firma yetkilisinin katılımıyla imzalandı.

Proje kapsamında OSTİM OSB sınırları içinde yer alan sodyum buharlı geleneksel sokak armatürleri led teknolojili armatürlerle değiştirilecek.

Çevreci ve verimli elektrik aydınlatma sistematiğinin oluşturulması hedeflenen proje sayesinde, OSTİM sokaklarında daha verimli, tasarruflu ve kaliteli aydınlatma ortamı sağlanacak. Yıllık, 560 mwh enerji tasarrufu ile yaklaşık 1.7 milyon TL kazanım bekleniyor.  Aynı zamanda 444.000 m² yıllık karbon tutacak orman alanına karşılık geliyor. Bu şekilde de yıllık 280 ton karbon salımı önlenmiş olacak. Gerçekleştirilecek led dönüşümüyle OSTİM’in karbon sıfır hedeflerine bir adım daha yaklaşması sağlanacak.

Bir sokak aydınlatması başına elde edilecek fazladan kullanım ömrü ise 60.000 saat olarak hesaplanıyor.

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın’a yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.