Anasayfa ›› OSTİM Vakfı 30. Yılında Gelecek 30 Yılını Planlıyor

OSTİM Vakfı 30. Yılında Gelecek 30 Yılını Planlıyor

OSTİM Vakfı 30 yaşında. 1993 yılında OSTİM başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz işletmelerinin yönetim, üretim, yenilikçilik ve teknolojik kabiliyetlerinin artırılması için, eğitim, araştırma, geliştirme, yenilikçilik, girişimcilik ve iş birliği ekosistemini oluşturma amacıyla kurulan OSTİM Vakfı, bağlı kuruluş ve iştirakleri; OSTİM Teknik Üniversitesi, Ostim Teknopark, ODTÜ-OSTİM Teknokent, OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. OSTİM Proje Teknoloji, İnovatif Medya ve OSTİM Radyo temel ortak ve paydaşları olarak da OSTİM Sanayi Bölge İşletme Kooperatifi, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve OSTİM Kümelenmeleri ile gelecek 30 yıla hazırlanıyor.

06 Mar 2023 Pzt | 04:42
OSTİM Vakfı 30. Yılında Gelecek 30 Yılını Planlıyor

OSTİM Vakfı 2021-2022 Mütevelli Heyeti Toplantısı, OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.  Toplantı Divan Başkanlığına oy birliği le OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek seçildi.

“Kararlarımızı oy birliği ile alıyoruz”

OSTİM Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, toplantının açılışında yaptığı konuşmada OSTİM Vakfı’nın 1993 yılında kurulduğunu hatırlattı. Aydın, OSTİM Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin kurucusu merhum Cevat Dündar’ı saygı ve rahmetle andıklarını vurgulayarak, “Bu kooperatif çok iyi niyetlerle, iyi insanlarla yola başlamış. Sonuçlarını hep beraber gördüğümüz bu kooperatifin mirasını kullanıyoruz şu anda. Biz her genel kurulumuzda bizden önce faaliyet gösteren emek veren herkesi minnet ve şükranla anmaya devam ediyoruz. Çünkü bu işleri yapmak hakikaten fedakârlık istiyor.

Çalışmalarını uyum ve istişare dayalı yönetim anlayışıyla gerçekleştirdiklerini vurgulayan Aydın, “Kararlarımızı oy birliği ile alarak burası çok önemli. Eğer içimizden bu karara itiraz edilirse o kararı erteledik. Bizim karar defterlerimizde oy çokluğuyla alınmıştır diye bir karar yoktur. Buna çok itina gösteriyoruz. Kurumların ve yapıların sürdürülebilir olmasında ben bunu önemli görüyorum. Oluşturduğumuz diğer kurumlarda da oy birliği kavramı bizim için çok kıymetli ve değerli.” dedi.

OSTİM Vakfı’nda görev alacak olanları istişare ile belirlediklerini kaydeden Aydın, “Çünkü burada görev almak demek buradan bir şey almak demek değil, buraya bir şey vermek demek. Buraya bir şey vermek isteyen herkese biz gönlümüzü açıyoruz.” mesajını verdi.

“Geleceğe taşıyacak yol haritası hazır”

Vakfın kuruluş hedeflerini hatırlatan Başkan Aydın, şunları söyledi: “1993 yılında hayal olarak vakıf senedimize yazdığımız, teknopark ve üniversite kurma hedeflerimiz, dua yerine geçmiş olmalı ki Allah’a şükür bunların hepsini hayata geçirmiş olduk. Bunların kurulmuş olması çok kıymetli ama ondan daha önemlisi bunların yaşaması ve sürdürülebilir olması ve kendilerini geliştirerek, iyileştirerek topluma katkı sağlaması, kurulmaları kadar önemli.”

“Bu kurumlarımızın geleceğe taşınması ile ilgili olarak bir yol haritası hazırladık.” Diyen Aydın, şunları kaydetti: “Bu şirketlerin nasıl yönetileceği, yöneticilerin nasıl seçileceği, yönetim kurullarının nasıl belirleneceği, genel kurullarının nasıl yapılacağı, stratejik planlarının nasıl yapılacağına dair birtakım hazırlıklar yaptık. En önemlisi bunların gözetiminin nasıl yapılacağına dair çalışmaları yaptık. Tüm emek verenlere yürekten teşekkür ediyorum.”

Sonsuza dek yaşayacak

OSTİM Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’lilerin emanetleri olarak nitelediği vakfı ve kurumların sonsuza kadar yaşayacağına inandığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sonsuza kadar yaşayacağına inanarak kurduğumuz bu vakfımızı, kurucuları ve yöneticilerine ve bundan sonra da yönetecek olanlara, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’müze ve vakfımızı yönetecek olan mütevelli heyet üyelerimize, yöneticilerimize ve bu vakfın şirketlerinin yöneticilerine ve bundan sonra burada görev alacak olan herkese bizden önce teslim aldığımız ve bugüne kadar getirdiğimiz emanetlerimizi teslim ediyoruz. Bunların sonsuza dek yaşaması niyetiyle mütevelli heyet toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum.” mesajını paylaştı.

OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, Vakfın 2021 ve 2022 yılı faaliyetlerini sundu. Bağlı kuruluşlar da faaliyetleri hakkında mütevelli heyete bilgi verdi. OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, üniversitenin faaliyetleri ve hedefleri hakkında mütevelli heyet üyelerini bilgilendirdi. OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Çörtü ve Ostim Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar’da kuruluşlarının faaliyetlerini anlattı.

OSTİM Vakfı Finans Koordinatörü Serdar Marasalı bilanço ve gelir gider hesaplarını sundu. OSTİM Vakfı Denetim Kurulu Üyesi Süleyman Eser denetim kurulu raporunu okudu.

Toplantıda; 2021-2022 faaliyetleri, bilanço ve gelir gider hesapları ile denetim kurulu raporu müzakeresinin ardından oy birliğiyle ibra edildi.

Toplantıda; Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin seçimi ve görev süreleri de belirlendi. Yapılan oylamada 2 yıl süre ile görev yapacak OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri şu şekilde; Orhan Aydın, Sıtkı Öztuna, Adem Arıcı, Ahmet Mithat Ertuğ, Behzat Zeydan, Gülnaz Karaosmanoğlu, Hamza Akca. Denetim Kurulu’na da Arif Sami İmamoğlu, Süleyman Eser ve Durmuş Irkılata seçildi.

Vefat eden mütevelli heyet üyeleri; Mustafa Korkmaz, Recep Peker ve Zeki Sayın ile 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybeden vatandaşlar rahmetle anıldı.

İlgili Görseller