Anasayfa ›› OSTİM’den Malezya’nın Havacılık Ekosistemine İmza

OSTİM’den Malezya’nın Havacılık Ekosistemine İmza

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Malezya Sdn Bhd şirketi arasında havacılık ve uzay endüstrisi tedarik ekosisteminin geliştirilmesini desteklemek üzere Niyet Mektubu imzalandı. Taraflar bu kapsamda iki ülke arasındaki ticari ve sektörel ilişkileri geliştirmek üzere iş birliği yapacak.

19 Tem 2023 Çar | 03:35
OSTİM’den Malezya’nın Havacılık Ekosistemine İmza

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Malezya Sdn Bhd Yönetim Kurulu Üyesi Tengku Datuk Dr. Mohd Azzman Shariffadeen ve ve İcra Kurulu Üyesi Mohd Shahiman Bin Sulaiman TUSAŞ Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel ile birlikte OSTİM’i ziyaret etti.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile bir araya gelen TUSAŞ Malezya yöneticileri, OSTİM kümelenme çalışmaları hakkında bilgilendirildi. OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM’in Özbekistan’da OSTİM Modeliyle kurulmasında danışmanlığını yürüttükleri Ohangaron Tech Industrial bölge çalışmalarını anlattı.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Koordinatörü Semih Yiğit, OSSA’nın çalışmaları ve üyelerine sunduğu katkıları anlattı.

TUSAŞ Malezya Yönetim Kurulu Üyesi Tengku Datuk Dr. Mohd Azzman Shariffadeen, TUSAŞ’ın OSTİM’le oluşturduğu tedarik ekosisteminin benzerini Malezya’da da oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Malezyalı Yönetici, ülkede havacılık sanayinin oluşturulması ve şirketlerin uluslararası rekabetçiliğini geliştirmek istediklerini vurguladı.

Niyet Mektubu imzalandı

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kümelenme modelinin uluslararası alandaki geçerliliğine dikkat çekti. OSTİM’in 7 sektördeki kümelenme tecrübesini Malezya ile de paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydeden Aydın, OSTİM ve TUSAŞ Malezya arasındaki ilişkilerin sürdürülebilirliği açısından niyet mektubu imzalamayı önerdi.

Malezya ile Türkiye arasındaki havacılık ve uzay endüstrisi ve diğer ilgili sektörlerdeki işlerin geliştirilmesini desteklemek için OSTİM ile TUSAŞ Malezya arasında bir Niyet Mektubu (LOI) imzalandı.

Bu kapsamda taraflar iki ülke arasındaki ticari ve sektörel ilişkileri geliştirmek üzere iş birliği yapma konusunda görüş birliğine vardı.

İlgili Görseller