Anasayfa ›› Ruanda Kalkınma Kurulu’nun Türkiye İrtibat Ofisi OSTİM’de Açıldı

Ruanda Kalkınma Kurulu’nun Türkiye İrtibat Ofisi OSTİM’de Açıldı

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alan Afrika’nın gelişen ülkesi Ruanda'dan Türkiye'ye gelen 30 iş insanı, OSTİM'li iş insanlarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Program kapsamında Ruanda Kalkınma Kurulu Türkiye ile ticari ilişkilerini geliştirmek üzere OSTİM OSB irtibat ofisinin de açılışı gerçekleştirildi.

07 Ara 2023 Per | 09:09
Ruanda Kalkınma Kurulu’nun Türkiye İrtibat Ofisi OSTİM’de Açıldı

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Ruanda Ankara Büyükelçisi Fidelis Ntampaka Mironko, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ruanda Kalkınma Kurulu Müdürü Philip Lucky, Ruanda Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi, Lucas Morenzi katıldı.

“Her ülkenin OSTİM’e ihtiyacı var”

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Türkiye ve Ruanda arasındaki ticari iş birliklerinin gelişmesinde OSTİM'in odak noktası olabileceğini kaydetti.

OSTİM'in oluşturduğu ekosistemle uçtan uca bir şehrin kalkınması ile ilgili bütün bileşenlere sahip olduğunu vurgulayan Aydın, "Ekosistemimizle uçtan uca bir yapı oluşturmuş durumdayız. İhtiyacı olan her ülkeye OSTİM modelini ulaştırmaya çalışıyoruz. Her ülkenin OSTİM’e ihtiyacı var.” dedi.

Ruanda Ankara Büyükelçisi Fidelis Ntampaka Mironko, Türk insanının yardımsever ve nazik olduğunu vurgulayarak Ruandalı iş insanlarının Türk iş insanlarıyla önemli iş birlikleri geliştireceğine inandığını kaydetti.

Ruanda Kalkınma Kurulu Müdürü Philip Lucky, ülkesindeki yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi.  Ruanda’nın 13 milyonluk nüfusuyla Türkiye için önemli bir Pazar potansiyeli sunduğunu belirten Lucky, “Ruanda Doğu Afrika Birliği üyesi. 8 ülke ile gümrük birliği anlaşmasına sahip. Ruanda’dan toplamda 300 milyon nüfuslu pazara gümrüksüz erişme imkanı var.” dedi.

İlgili Görseller