Anasayfa ›› Makine ve Makine Ekipmanları

Makine ve Makine Ekipmanları

Makine ve Makine Ekipmanları

Makine ve makine ekipmanları sektörü, milli ekonomi için lokomotif olarak kabul edilen alanlardan bir tanesidir. Üretimin sürdürülebilir kılınması ve yeni işletme yatırımlarının gerçekleştirilmesinde önemli bir rolü olan makine ve makine ekipmanları sektörü OSTİM için büyük önem arz ediyor.

Türkiye’de ve Ankara'da üretim dendiğinde akla gelen en önemli küçük ve orta ölçekli işletme merkezi olan OSTİM, bünyesinde bulunan yüzlerce marka ve üretim alanıyla ekonomik kalkınma hamlesi için değerli bir aktör olmayı başarıyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri çerçevesinde büyümesi ve gelişmesi adına KOBİ performansını da iyileştirmeyi destekleyen OSTİM ile yeni girişimler gerçeğe dönüşüyor.

Makine ve Makine Ekipmanları Üretimi Gerçekleşen Alanlar

Makine ve makine ekipmanları alanında üretim gerçekleşen sektörler düşünüldüğünde çeşitlilik oldukça fazladır. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin de itici gücü olmayı başarıyor. Peki, ANKARA OSTİM’de makina ve makina ekipmanı üretimi konusunda hangi alanlar ön plana çıkıyor?

Ağaç ve Ahşap İşleme Makineleri

Türkiye, doğal yapısı çerçevesinde ormanların geniş yer tuttuğu bir ülke olmasının yanı sıra ağaç ve ahşap işleme konusunda da oldukça gelişmiştir. Bu özelliğini ağaç ve ahşap işleme makineleri üretiminden kaynaklanarak elde etmiştir. Üstelik OSTİM bünyesinde üretilen kaliteli ve güvenilir çözümlerle ihracat odaklı büyüme gerçekleşiyor.

Asfalt Makineleri ve Tesis Ekipmanları

Yol yapım çalışmalarının çok değerli bir noktaya ulaştığı Türkiye’de otoyol ve diğer yolların yapımında yerli malı asfalt makineleri ve tesis ekipmanları kullanılmaktadır. OSTİM’de %100 yerli sermaye ile üretilen bu makineler sayesinde makine ve makine ekipmanları sektörü de oldukça başarılı işlere imza atmaktadır. Büyüyen Türkiye’nin değer kazanan bir sektörü olarak asfalt makineleri ve tesis ekipmanları istihdam yaratma konusunda da oldukça değerlidir.

Kaynak Makineleri İmalatı

Üretim süreçlerinin vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan kaynak makineleri imalatı da OSTİM bünyesinde gerçekleşiyor. Yerli sermaye ve yerli üretim anlayışıyla hareket eden markaların ortaya koyduğu ürünlerle makine ihracatı yükseliyor. Üstelik hem yerli hem de yabancı tüketiciler için makine ve ekipman satın almak kolaylaşıyor. OSTİM’de bulunan en önemli sektörlerden olan kaynak makineleri imalatı yerli ekonomi için hayatidir.

Tarım Makineleri Zirai Alet ve Yedek Parça

Tarımsal üretimin sürdürülebilir nitelik kazanmasının bir şartı da yerli ve milli ekipmanlarla çözümler geliştirilmesidir. Bu anlayıştan hareketle girişimciler, OSTİM bünyesinde yatırımlar yapıyor. Böylelikle OSTİM, tarım makineleri zirai alet ve yedek parça alanında Türkiye’nin yüz akı olmayı başarıyor. Özellikle de yerli üreticinin kullanabileceği tarımsal ekipmanlarla emek yoğun çözümlerden sermaye yoğun çözümlere geçişi kolaylaştırıyor.

Makine ve Makine Ekipmanları Alanındaki Diğer Üretim Sektörleri

OSTİM sürdürülebilir üretim ve kalkınmanın temellerinden bir tanesini oluşturuyor. Bu yönüyle her geçen gün yeni yatırımlarla büyümeyi başarıyor. Sadece makine ve makine ekipmanları sektöründe üretim gerçekleşen alan sayısı 14 adettir. Bu noktada yüzlerce firmanın yerli ve yapancı yatırımcılara olanaklar sağladığından söz etmek mümkündür.

OSTİM’de makine ve makine ekipmanları dendiğinde akla gelen başlıca sektörler aşağıdaki gibidir. Üstelik bu sektörlerin her biri yerli üretimi desteklerken yeni istihdam alanları yaratmayı da başarmaktadır.

  • Tartı Sistemleri
  • Su Arıtma – Sondaj – Su Pompa ve Vana Sistemleri
  • Mermer, Karo ve Granit Makineleri
  • Laboratuvar Test Cihazları
  • Konveyör ve Sistemleri
  • Hidrolik Silindir – Hidrolik – Pnömatik Sistemleri ve Yedek Parçaları
  • Hava Basınçlı Sistemler

Tüm bu sektörlerde hizmet veren marka ve kuruluşlar OSTİM’in değerlerini yaratırken Türkiye’nin kalkınmasında da önemli rol oynar. Yerli üretim ve sürdürülebilir büyüme anlayışıyla hareket eden markaların hacmi artıyor. Böylelikle yeni yatırımlar da OSTİM bünyesinde fark yaratmaya devam ediyor!